Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan-



 

Titulní strana

 

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

4. června - 7. července 1997

Úvodem: Na přání čtenářů uvádíme také anglické tituly článků pro ty, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv - to se prostě nalodíte na:

http://www.wired.com/news/

a dole na stránce kliknete na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "Full text" a podle data zvolíte "last week" či "month".
Na samotný časopis WIRED (vychází jednou měsíčně), se dostanete skrze:

http://www.wired.com

a tam se také zaregistrujete.
Poznámka pro lingvisty: tato rubrika používá t.zv. "CCL- t.j. Creative Czech Language", který nepodléhá Pravidlům českého pravopisu.


NETSCAPE PLÁNUJE ODPÁLENÍ KOMUNIKÁTORU
(NETSCAPE GEARS UP FOR COMMUNICATOR RELEASE, 4 června)

Pod názvem "Velký Internetový tune-up" (tj. vyladění) plánuje Netscape marketing "blitzkrieg" svého browseru Communicator, který jí má upevnit trh v konkurenci s Microsoftem a předpokládá, že přiláká už během prvních 30 dnů až 10 milionů lidí.. (Budou mít náskok před Microsoftovým Explorerem 4.0, jehož beta verze má vyjít koncem tohoto měsíce. Zdá se, že poslední bitva vzplála, ale kdo se dá na pochod, to se ještě uvidí.)

WEB PŘECHYTRAČIL KANADSKÝ VOLEBNÍ ZÁKAZ
(WEB SITES FOIL CANADA'S ELECTION POLL BAN , 4 června)

Kanadské úřady zakázaly jakékoliv průzkumy veřejného mínění (t zv. polly) uveřejněné v posledních 72 hodinách před volbami, ale na Internet byli zákonodárci krátcí. Nový volební zákon z roku 1993 totiž zakazuje v tomto mezidobí uveřejnění v Kanadě jakékoliv informace o možné volební preferenci obyvatel, pod pokutou až jednoho roku ve vězení či jednoho tisíce dolarů. WEB sajt "Online Direct" (kterou prý sledovalo až půl milionu čtenářů), je ale přechytračila a její exekutive vicepresident Don Sanderson tvrdí, že Internet se nedá kontrolovat vládou. I když se v Kanadě nepublikovalo, jeden mirror tohoto sajtu na Floridě přesto přebíral informace no a i když se tyto daly číst i v Kanadě, bylo to všecko asi "legální". (Jak totiž trestat kanadské a netrestat americké sajty? Jak je vidět, krocení Internetu nebude tak lehké...)

"ELECTRIC MINDS" MOŽNÁ NEPŘEŽIJÍ
( ELECTRIC MINDS MAY GO DARK WITHIN WEEKS, 16 června)

Banka Softbank odmítla půjčit Howardovi Rheingoldovi (viz moje intervjů s Howardem v tomto čísle) půl milionu dolarů pro jeho Electric Minds (EM). Na sajtu EM se rozvinula diskuze, jak sehnat peníze. Howard dokonce vyzval čtenáře, aby založili nový sajt někde jinde. Webová adresa na EM je ve výše uvedeném intervjú. (V daném intervjú mě Harold kárá, že jsem se nezmínil o EM. Být pověrčivý, řekl bych, že to bylo špatné znamení - ale opravdu neumím předvídat budoucnost... Nu ještě není konec a já mu přeju, aby ty peníze dostal...)

EVOLUCE ZNAMENÁ VÝVOJ ZPĚT PRO WORDPROCESSOR
(EVOLUTION MEANS DEVOLUTION FOR WORD PROCESSOR, 16 června)

Větší není vždycky lepší, řekli si bývalí vývojáři WordPerfektu a začali úplně od začátku. Napadlo je, že lidé teď používají více e-mail a méně wordprocessory a tak vymysleli "Yeah Write" - pro změnu u firmy Word Place v Utahu - který je rychlý, a chytřejší, např. obrazovkové fonty jsou jiné, než ty v tisku a mohou se zvětšovat pro lepší čtení, editor je jednoduchý, tisk je pohodlnější, atd... (No v případě WordPerfektu měli určitě co vylepšovat, to vám asi zapěje každý, kdo ho někdy používal. Dtto ovšem platí I pro Word, jen v b-moll. Freeware version (po česku zadarmo) programu Yeah Write je na webstránce firmy Word Place - umíte přece hledat Altavistou, ne? ale ne, just kidding, je to na:

a mají tam verze pro W95 i W 3.1, každá je dlouhá asi 1Meg, a je to samorozbalovací. Jak jsem se přesvědčil, free verze nepodporuje všechno a nedělá češtinu, ale i takse to za ty vyplatí : ).

JÁVA JE NEJLEPŠÍ NA WOKNECH, ŘÍKÁ MICROSOFT.
(MICROSOFT SAYS JAVA IS BEST ON WINDOWS, 17 června)

Microsoft plánuje uvést na trh J-Direct, a to s linky (ale ano, říká se ten link, ne ta linka), které dovolí jávovým programátorům přístup na funkce W- 95 a W- NT, známých pod názvem Win 32 API. To by znamenalo, že podobný set funkcí Java API už nebude potřeba a bude zde navíc možnost používat DLL libraries, psaných v jazyce C a C++. Jáva se tím stane nezávislá na platformě a J-Direct se má už objevit v Exploreru 4.0 (a můžeme si lehce domyslet, proč to Microsoft dělá...).

VÍTĚZOVÉ OSLAVUJÍ, ALE ZÁROVEŇ ČEKAJÍ NA DRUHÉ DĚJSTVÍ
(VICTORS CELEBRATE WITH AN EYE ON ACT II, 18 června )

Nejvyšší soud USA prohlásil Communications Decency Act (zákon o nemorálnosti na NETu) za neplatný. Zákonná kontrola na Internetu tedy nemá příliš velkou naději. (Ono prý by to porušovalo First Amendment (tj. změna, či přídavek) k ústavě USA - ne, nejedná se zde o přídavky na dět, právě naopak. Co se týká ochrany dětí před nemorálností, US Kongres prý má podle soudců raději vzdělávat rodiče, aby častěji sledovali, na co jejich děti čumějí na obrazovce. No jo, ale co když se to pak bude rodičům také líbit?)

KDY POTŘEBUJEME KOMPJÚTR K NÁKUPU KOMPJÚTRU?
(WHEN YOU NEED A COMPUTER TO BUY A COMPUTER, 19 června)

Compaq má příští měsíc odpálit program, který vám pomůže nakoupit kompjútr. Poučili se totiž od fy. Dell, která vydělá 500 milionů ročně prodejem "on-line", tedy přes Net. Na rozdíl od jiných ale nehodlá Compaq vzít job resellerům (to jsou ti, co prodávají v malém), ale naopak půjde pořád přes ně. Packard Bell doposavad pracoval skrze resellery, ale bude je asi muset pro on-line prodej vynechat. (Pro ty, co nakupují poprvé, jsou ale maloobchodníci důležití - dovedou patřičně poradit a fyzicky pomohou i s opravou (to se zatím na síti nedá dělat :))

MALÁ NADĚJE PRO HOWARDOVY "EM".
(LITTLE HOPE FOR E-MINDS, 20 června)

Howard Rheingold dostavá mnoho nabídek pro jeho Electric Minds, jak řekl Wiredu. Softbanka vysvětluje, že nemohla po Howardovu půjčku najít ještě dalšího velkého investora a nechtěli být jediní, co by nesli riziko.EM byly velice aktivní např. během zámpasu počítače Deep Blue s Kasparovem. Zklamaný Howard říká:" Investiční kapitalisté se nezajímají příliš o firmy, které provádějí jen služby, services". Emily Green, analystka od Forrester Research tvrdí, že cíl EM byl příliš specifický, tj. byly pro lidi, kteří se zajímají o oblast, kde se prolíná technologie a kultura, a takových prý není mnoho. I když zatím prodělává, Howard nepopírá, že by mu nevadilo, kdyby na EM také něco vydělal, a dodává: "Podívejte se na Jerry a Davida, co založili Yahoo, těm také na začátku nešlo o peníze..."
(Howard je prostě Howard!).

VÁŠ MOZEK NA VIRTUÁLNÍM VÝLETU
(THIS IS YOUR BRAIN ON VR, 27 června)

Co dostanete, když vezmete univerzitního studenta, naučíte ho pohybovat se ve virtuálním prostoru a pak ho dáte do cylindrického magnetu a pumpujete do něj radiové vlny? Dostanete něco jako Technikolorovou verzi¨"Mysli v pohybu" a ještě k tomu dobrý námět na thesi pro doktorát. Tu si právě vymyslel Geoff Aguirre z Penn (-sylvánské) univerzity: napadlo ho totiž uložit člověka do svého pokusného přístroje, kde mu promítal 3D obrazy a hry a snímal activitu jeho mozku pomocí neuroimagining (NI) techniky. NI totiž zrevolucionalizovalo neuroscience za posledních pět let a nervová aktivita se teď dá sledovat bez chirurgický zabudovaných sond. Kognitivní neurologové až z Anglie se zajímají o výsledky Geopffovy disertace. (Bude jistě také zajímavé zjistit, o co se tyto NI obrazy liší např. od NI obrazů lidí, kteří po požití alkoholu řídí automobil :) …)

ZÁKAZNÍCI NEUPGRADUJÍ
( MOST CONSUMERS AREN'T UPGRADING, 1 července)

Téměř 60 procent soukromých počítačů (tj home computers) běží na starších, před-pentiovských čipech a pouze polovina počítačů má Wokna 95. Podobně, ačkoliv MS Word je nejvíce používaná aplikace, pouze 58 procent počítačů ji má, zatímco hry jsou pořád ještě nejpopulárnější. (znám hodně počítačů, kde mají JEN Word a jejich počítač je tedy jakýsi super-drahý psací stroj…)

SLEPOVAČKA JE KLÍČEM K INOVACI
( PATCHWORK IS KEY TO NEW TECH INNOVATIONS, 2 července)

Aby se vůbec dalo inovovat, musí se nové technologie integrovat do výrobků - samotné ovládání vědy už nestačí. Nejnovější workstations obsahují v sobě poslední vývoj v matematice i fyzice (např. DRAM memory) a pochopitelně i novinky v programování. Díky WEBu, i malé firmy už nepotřebují armádu vývojářů a technologie se dají naučit z NETu. (A k tomu ještě můžeme připočíst "půjčování" - po česku kradení - dezajnů a softvéru nebo přímo lidí, což je častá strategie v Křemíkovém Údolí jinak též zvaném Silicon Valley).

DÁVKA VIRTUÁLNÍ REALITY (VR) OD NASA
(NASA´s DOSE OF REALITY FROM VIRTUAL REALITY, 4 července)

Až se Pathfinder dotkne Marsu a Sojourner vyjede na jeho kostrbatý povrch, výzkumníci NASA budou mít možnost ocenit pocit, jaké to je, když stojí na povrchu planety. Program VR byl vyvinut před více než deseti lety a používá stereokamery, které vysílají obraz orbitujícímu satelitu. (no prosím, o takové věci se starají, zatímco doporučit dopis mého známého z Roswellu, adresovaný Zelenému mužíčkovi z Marsu, ten briskně odmítli :) )

MÉDIA SE CYNICKY VRHAJÍ NA SHROMÁŽDĚNÍ PŘÁTEL UF
(MEDIA DESCENDS, CYNICALLY, ON UFO GATHERING, 7 července)

Ve výše uvedeném Roswellu (New Mexico) se konal letní festival přátel UF (to je plurál od singuláru UFO), když přišla zpráva o přistání na Marsu a na monitorech se objevily obrázky z rudé planety (ne, nemyslím tu Rudou, ta už neexistuje). Jednalo se hlavně o pseudo-scientifickou konferenci a vědci nebyli příliš nadšeni přítomností medií, která se tam nahrnula. (poslední oficielní zpráva, nedávno vydaná, nám říká, že těla marťanů, údajně nalezená před padesáti lety v Roswellu, byly vlastně jen dummies, tedy pokusné loutky. Po padesát let set ale i toto vysvětlení tutlalo. Slovo dummies ovšem také znamená "blbce", tak nevím, z koho chtějí ještě teď udělat dummies, dummies…).


Z ČERVNOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED:
(Číslo - Issue 5.06 - June '97)

  • 101 Ways to Save Apple - pravda, ve filmu Independence Day to byl MacIntošský PowerBook, který zachránil lidstvo, nyní je ale třeba zachránit Apple - mnohé novinky se totiž dají užívat jen ve Woknech. Článek opravdu popisuje sto různých nápadů, žádný ovšem není tak geniální, jako byl ten Newtonův, když mu spadlo jablko na hlavu…
  • In the Zone - ESPNET SportsZone je site na WEBu, která je součástí nové kultury. Jsou zde sportovní statistiky, rady, zprávy, diskuze se sportjocky, pokec na lince, fotografie a semtam i video, je to MUST pro všechny sportovní fanoušky, kteří se zajímají o sport ve světě.
  • The Great Firewall of China - technologie, kterou nyní Čína nutně potřebuje, aby vybudovala nejmocnější stát 21. století, může ale podminovat ty samé instituce, které Číně vládnou. A pekinští vládci se toho už obávají.
  • From Bedroom to Big Time - hudebník Jyoti Mishra nahrál na starém multitraku a počítači Atari - pomocí free softvéru - svou skladbu "Your Woman", která se stala v Anglii číslem 1 na žebříčku Top Ten. Od té doby vydal Jyoti celé album, sklízel úspěchy v USA a tím poslal velké firmy ke kartářkám, aby jim uhádly, jestli budoucnost patří jim, nebo low fidelity (lo-fi, opak hi-fi) gíkům. Mimochodem: geek je někdo, kdo…