Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan-



 

Titulní strana

 

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

19. května - 6. června 1997

PRVNÍ ANALOGOVÝ 67,2 Kbps MODEM (19 května)

Transend, přidružená společnost brazilského výrobce modemů Digitel Corp. začne vyrábět jako první analogové modemy o rychlosti přenosu 67,2 Kbps. To se muže hodit některým ISPs (tj. firmám, co provadějí Internetové služby), pro které je digitální technologie příliš drahá. (Digitální linka stojí až desetkrát víc, než analogová t.j. telefonní).

REPORT BEZPEČNOSTNÍ KOMISE - EXPERTI ODMÍTAJÍ KRYPTO-PLÁN PREZIDENTA CLINTONA (21 května).

Plán celosvětové kódovací infrastruktury by vedl k velkým ústupkům v bezpečnosti a zvýšil by náklady pro spotřebitele, vysvětluje komise expertů v data encryption ( tj. zakódování dat). Byznys prý si žádá, aby zakódování bylo takové, že jen odesilatel a příjemce, ale nikdo třetí není schopen odkódovat komunikační zprávy mezi vysílající a přijímající stranou. (Byznys - tím jsou hlavně míněny banky. A je vůbec možno něco ideálně zakódovat?)

DIGITÁLNÍ FINGERPRINTY (22 května).

Představte si, že by všechna hesla zmizela a acess numbers (číselné kódy např. na kreditkartách) by nebyly. To se snaží docílit některé firmy, které se domnívají, že digitální otisky prstů by byly zakódovány nejen do karet, ale např. i do knoflíků u dveří, celulárních telefonů a podobně. Kapacitní sensory - jeden senzor se skladá z tisíců mikrosensorů - vyšlou svoji informaci počítači, který pak identifikuje otisk. Tyto sensory už existují, jde jen o to dostat na to povolení. (A další krok už bude DNA otisk?).

ZACHRAŃTE NÁM PAC-MANA! (23 května)

Na začátku osmdesátých let (jak si snad ještě pamatujeme), když kdosi (ví se vůbec kdo?) vymyslel jednu z nejpopulárnějších her prvního KS ( tj. kompjůtrového století , které má 10 LR = lidských roků :-) zvanou PAC-MAN, netušil, že po tolika letech opět znovu ožije (ta hra) emulována snaživými amatéry na moderních počítačích. (Je to asi jediný způsob, jak zachránit tyto pra-hry. Ovšem co autorská práva?)

MICROSOFT VSTUPUJE DO TŘETÍ DIMENZE (23 května - že by i do našich "Jiných Dimenzí"? :))

Microsoft se snaží dohnat nedávý úspěch Intelu a ohlašuje 3-D grafickou chip-architekturu. Výrobce Trident Microsystems bude tuto t.zv. Talisman architekturu vyrábět. Cena čipu bude prý kolem 100 dolarů a bude se prodávat v druhé půli roku 1998. Podle autorů prý pak už workstation nebude vypadat tak, jako teď a hlavní změna je v renderingu (vykreslování), který se teď bude dělat přímo v čipu a ne pomocí paměti. (A konečně budou i holografické obrazovky, doufám?)

METADATA, DŘÍVE ČI POZDĚJI (23 května)

Řekněme, že chcete najít nejlepší cenu pro nějaký výrobek. Máte-li nadání, můžete pochopitelně napsat speciální WEB-crawler (vyhledávač), kerý bude hledat za vás. V praxi je to horší: "net shopping" čili nákup není tak jednoduchý a navíc třeba chcete vědět, jestli to někdo neprodává (třeba použité) levněji. METADATA databáze vám hledání ulehčí -říká Tim Berners-Lee, vynálezce WEBu a ředitel světového WWW Consorcia. ( Není to tak dávno, kdy jsem v "Diskuzi ke Konci prohlížečů" předvídal inteligentní hledače. Metadata je zřejmě první krok v tom směru.)

POINTCAST SE VYLEPŠUJE (2 června)

PointCast se snaží urvat ještě větší kus trhu svou konečnou beta verzí PointCast network 2.0 pro Windows 95 a Windows NT - můžete si ji naládovat (daunloudovat) zadarmo z jejich WEB stránky. Komerční verze vyjde toto léto. Ta vám pak umožní vydávat vaši stránku skrze PointCast, pomocí aplikace "PoinCast Studio". PointCast 2.0 se bude prodávat spolu s Internet Explorerem. Ačkoliv je verze 2.0 aplikací 32-bitovou, běží rychleji než 16-ti bitová. (Zcela neobvyklé, ale jinak zcela logické, ne? Můj názor na PointCast je ve výše uvedené "Diskuzi") .

SLEDUJE VÁS VELKÝ BRATR ? (3 června)

Kdo by neznal Velkého Bratra z Orwellova scifi románu "1984"? Datum jsme překročili a některé předpovědi se splnily. Není málo takových, kterým to nestačí. Některé firmy už začínají monitorovat dobu, kterou stráví zaměstnanci na Netu (jen v práci, pochopitelně!). WEB se cenzuruje, Net Nanny a jiné programy vám zabrání vstup na stránky, které obsahují ve svých článcích implicitní (tj. vyloženě) sexuální výrazy. Navíc se monitoruje, jak dlouho byla ta která stránka zobrazována a logguje všechny vstupy a jméno uživatele. Jiné firmy používají software, které automaticky zaznamenává, jak dlouho byla písařka pryč od klávesnice, např. na toaletě. (Stalo se i toto: jeden můj známý se nemohl dostat na katalog , který obsahoval termín "hard drive", neboť obě slova se vyskytovala ve firemním firewallu tj. cenzuře, jakožto neslušňácká, a to v heslech "hard-core porn" a "unnatural sex drive":-).

ČESKÝ BROWSER BEZ WINDOWS (6 června)

Český programátor vyvinul WEB browser (prohlížeč) zvaný Arachne, který umožňuje surfovat WEB na DOSu. Pravda, existují už také takové browsery, jako třeba Bobcat, ale že by něco takového vyvinul osamělý český hacker (míněno v dobrém smyslu toho slova) by mělo dát inspiraci součesným vývojcům browserů. Arachne potřebuje pouze 640 kB RAM a 2MB na disku, zatímco Explorer či Netscape potřebuje 4 MB RAM a ty novější dokonce až 12 MB RAM a 20 MB na disku. Kromě toho, že je značně ekonomická, Arachne také umožňuje přenos zvuku, je HTML kompatibilní, pracuje na 286 a 386 systémech a je použitelná s běžnými videokartami, včetně VGA.

Autor Arachne je Michael (či Michal?) Polák, který je proti válce a monopolům: nechce, aby jeho produkt byl používán armádou či českým Telecomem a nazývá Arachne " vrcholným bodem odporu proti Windows". Navzdory tomu se ale velké organizace značně o Arachne zajímají a už se připravuje upravená verze, zvaná WebSpyder. Světový distributor Arachne je fa. Network and Fiction (radši nepřekládám, český název neznám), jejíž reprezentant Martin Souček říká, že nabízejí Arachne zdarma pro školy a non-profit organizace. (Pokud v uvedené zprávě najdete nějaké faktické chyby, tak se tam musely dostat z originálu. Je dodávám, že by to hlavně mělo dát inspiraci naším programátorům, kteří jsou už dávno na světové úrovni - a fakt, že USA chybí nyní něco kolem 50000 programátorů ukazuje, že je jich všude nedostatek...:-).