Index Dozadu Dále Obsah       Ale ani druhého dne se nic podstatného nedělo.
       Průzkumné letouny US Navy několikrát přelétly ve velké výšce nad německými městy, ale neútočily. Zdola se proti nim zvedala zuřivá protiletecká palba, ale němečtí mířiči neměli žádné zkušenosti s nadzvukovými stroji a protiletecké kanóny neměly ani potřebný dostřel, takže obláčky výbuchů pokrývaly oblohu daleko za letouny a navíc pod jejich letovou úrovní. Německá protiletecká palba byla v podstatě k ničemu. Proti letadlům US Navy vzlétlo i několik tryskových Schwalbin, ale než se vyšplhaly do výšky, byla už obloha čistá.
       Horší bylo, že nenastal žádný ohlas na rádiové vysílání. Ujišťovali jsme Němce, že po dobu příměří nebudou se strany hlavonožců napadáni, ale nabízený odvoz na starou Zemi se nekonal, neboť se nedostavil ani jeden zájemce.
       Došlo mi, že chyba nebude v obyvatelstvu. Rozhodování by v době stanného práva bylo skutečně va bank. Kromě toho jsme z Druhé světové války věděli, že Němci dezertéry bez milosti střílejí a u civilistů nedělají výjimky.
       Bylo na čase změnit taktiku. Vysílali jsme proto ne pro obyvatele, ale pro Adolfa Hitlera. Navrhovali jsme mu jednat o další budoucnosti Čtvrté Říše, jejíž pokračování v tomto světě jsme označili za nežádoucí.
       Bez odpovědi.
       Všechny německé rozhlasové stanice vysílaly pouze hudbu, rozkazy říšské branné moci a hlášení o pohybu nepřátelských letadel. Každý jejich odlet byl komentován jako oslňující vítězství protiletadlových kanonýrů, kteří nepřítele zahnali na zbabělý útěk.
       Německá města byla tedy opět zasypána další vlnou letáků natištěných v tiskárně na Nimitzu. Oznamovali jsme německým občanům: »Vzhledem k tomu, že jste se asi rozhodli ignorovat naše pokusy o jednání, skončí období pouhého průzkumu. Místo pozorování zahájíme akce, zaměřené k úplnému zničení německé branné moci včetně obranyschopnosti německých měst.«
       Marně jsme ale poslouchali, jaký to bude mít ohlas. Brzy mi ovšem došlo, že německá branná moc jakékoli ohlasy prostě znemožní a ty Němce, kteří by chtěli reagovat, zlikviduje.
       Museli jsme vymyslet něco jiného. Čas totiž pomalu, ale jistě pracoval proti nám.

*****


Index Dozadu Dále Obsah