Základní seznámení s produkcí
nakladatelského domu
Jos.R.Vilímek, Praha

Zpět do úvodní stránky

Nakladatelství Josefa Richarda Vilímka vydávalo verneovky od roku 1892 do roku 1949. Vilímek otec a po něm syn vydali 52 románů z celkového počtu 61 knižních Vernových titulů. Postupem času se měnilo vzezření knih, jejich formáty, ilustrační vybavení. NEEXISTUJE ucelená řada verneovek v jediném vazebném typu. Sběratel verneovek vydání Vilímkova je tudíž nucen kombinovat svoji sbírku z knih různých vazebných typů.

Nutno podotkouti, že kromě vázaných knih vydával Vilímek svoje verneovky i sešitově, jakož i brožovaně ve všech základních typech, 18 cm, 22.5 cm, 23 cm i 24 cm vysokých. Tato verze seznamu však nekryje data brožovaných a sešitových edic, jelikož je málo informací a autor vítá jakýkoli příspěvek. Jakž takž zmapované jsou Vilímkovy vernovské edice vázané.

Zde jsou jejich základní typy! Nutno však dodat, že všechny dále uvedené typy měly svoje papírové přebaly, zpočátku výtvarně nevynalézavé (prostý papír s nápisem bez tohoto OBALU KNIHA SE NEBERE ZPĚT), později zajímavé, zvláště za První republiky s nástupem Zdeňka Buriana. Verneovky s přebalem jsou vzácné a data o přebalech jsou mimořádně cenná.

Základní vazebné typy
produkce nakladatelství
Jos.R.Vilímek

1) Dvaadvacítka> typu LIPSKÁ VAZBA je červená, má skosené okraje s vlisovanými ornamenty s nalepeným obrázkem na přední desce vazby, výška 22,5 cm. V této vazbě vycházely knihy v edici Vilímkova knihovna mládeže dospívající (m.j. i 2 verneovky) a knihy edice Dobrodružné cesty. V tomto vazebném typu se vázaly knihy do rkou 1900, kdy o Vánocích u Vilímků hořelo a sklad lipských vazeb byl zničen. Hňupové tendují k domněnce, že pouze verneovky tohoto typu jsou "první vydání".

2) Dvaadvacítka> typu STUŽKA má stejný formát 22,5 cm, leč desky knihy už nejsou na okrajích skosené. Jsou červené s černými pruhy na hřbetě, na přední desce zlato-červeno-černo-modrá ražba (nadále zvaná zlatá), v horní části je stuha s nápisem Dobrodružné cesty - Výbor nejlepších románů Jul. Vernea. Ražba je provedena v plátkovém zlatě. V tomto vazebném typu, jehož ražený ovrázek je převzat z obrázku na přebalu sešitového vydání románu Dva roky prázdnin (1892) - autorem je pravděpodobně Věnceslav Černý - se Vilímkovy verneovky vázaly po roce 1900 - ovšem zpětně i dříve vydávané knihy skladované v arších.

3) Dvaadvacítka> typu KLASICKÁ ZLATÁ je raritní vazebný typ. Jde o vazbu standardně používanou po roce 1907 pro edici Romány Julia Vernea, leč upravenou pro zákazníky, kteří kompletovali vernovskou řadu edice Dobrodružné cesty a nechtěli mít nové knihy o půl centimetru větší. Má na přední desce ražený motiv varianty 2), leč místo stužky je nápis ROMÁNY JUL. VERNEA. Deska postrádá slepotisk nad ražbou a po vnějším okraji je rámována dvojitou zlatou linkou. Ražba je provedena taktéž v plátkovém zlatě. Výška knihy je 22,5 cm. Hňupové ji považují za chybnou vazbu nebo za padělek.

4) Dvaadvacítka> typu OKŘĺDLENÉ PERO je sběrateli opovrhovaný vazebný typ. Jde o celoplátěnou světlečervenou vazbu s vyraženým portrétem Vernea se zlatým brkem. Často se vyskytuje i jako třiadvacítka a aplikovala se po celé údobí od roku 1900 do začátku světové války. Byla určena pro snobské publikum a designem napodobovala edice klasické literatury.

5) Třiadvacítka> typu KLASICKÁ ZLATÁ má na přední desce ražený motiv varianty 2), leč místo stužky je nápis ROMÁNY JUL. VERNEA. Deska postrádá slepotisk nad ražbou a po vnějším okraji je rámována dvojitou zlatou linkou. Ražba je provedena v plátkovém zlatě. Výška knihy je 23 cm. Hňupové ji taktéž považují za chybnou vazbu nebo za padělek. Jde o vůbec nejvzácnější vazebný typ verneovek.

6) Třiadvacítka> typu OKŘĺDLENÉ PERO (viz typ 4.) má červenou vazbu s vyraženým obrázkem Julia Vernea se zlatým brkem. Výška knihy je 23 cm. Edice Romány Julia Vernea 1907-1914 (?) byla nejčastěji vázána právě do tohoto typu vazby.

7) Třiadvacítka> typu MODRÁ má modrou vazbu s nalepeným obrázkem, leč bez skosených okrajů lipské vazby. Výška knihy je 23 cm. Můj nejoblíbenější vazebný typ. Všechny takto svázané verneovky jsou první ilustrovaná česká vydání.

8) Osmnáctka> typu KLASICKÁ ZLATÁ je lacinější verzí Vilímkových verneovek. Červená, vázaná, ochuzená ilustračně. Má na červené desce stejnou ražbu jako Třiadvacítka zlatá, leč bez rámování dvojitou zlatou linkou Třiadvacítky a trojitou linkou pozdější Čtyřiadvacítky. Výška knihy je 18 cm. Hňupové ji považují za plnohodnotnou Vilímkovu verneovku. Oops! V tomto vazebném typu nevyšla ŽÁDNÁ verneovka v prvním vydání.

9) Osmnáctka> typu S NALEPENÝM OBRÁZKEM je raritní variantou typu 8). Jde o poloplátěnou vazbu s individuálně řešenými deskami, vzdáleně připomínajícími lipskou či modrou vazbu. Výška knihy je 18 cm.

10) Osmnáctka> typu S BAREVNOU RAŽBOU je pokus o modernizaci klasické červené vazby se zlatem. Na desce je modernizovaná barevně vyvedená kompozice s portrétem Verna uprostřed a s motivy na vernovská témata kolem.. Výška knihy je 18 cm.

11) Čtyřiadvacítka> typu KLASICKÁ ZLATÁ je veřejnosti nejznámější verneovkou produkce Vilímkova domu. Má identickou ražbu jako třiadvacítka zlatá nebo osmnáctka zlatá, s trojitým zlatým rámcem na okraji přední desky, se slepotiskem nad horním okrajem ražby. Ražba je realizována v práškovém broznu. Výška knihy je 24 cm. Vyskytuje se v dějinách edice v podobě celoplátna i poloplátna, mnohdy i souběžně u stejného titulu, podle knihařského závodu. Tato řada nemá žádné deviatní varianty vazby. Některé verneovky vyšly v této podobě i jako první vilímkovské vydání (Archipel v plamenech, Bezejmenná rodina, Plovoucí město a j. V pozdějších variantách této WWW stránky bude přesněji specifikováno.) Vydáno 37 titulů.

12) Čtyřiadvacítka s Burianem> typu klasická zlatá má stejné vzezření vazby jako klasická Čtyřiadvacítka zlatá, nápadná je tloušťkou a samozřejmě po otevření ilustracemi Zdeňka Buriana. Ražba je realizována v bídném práškovém broznu. Výška knihy je 24 cm.

13) Čtyřiadvacítka s Burianem> typu S PÉROVOU KRESBOU má na červené poloplátěné desce Burianův kreslený motiv navozující vernovskou náladu.Výška knihy je 24 cm.

14) Čtyřiadvacítka s Burianem> typu S NALEPENÝM BURIANOVÝM OBRÁZKEM je variantou, navazující snad na lipskou vazbu, ale spíš na brožované vydání, které mělo vždycky barvotiskový obrázek. Výška knihy je 24 cm.

15) Čtyřiadvacítka s Burianem> typu STŘĺBRNÁ je raritní leč úpadková varianta, kde je v ražbě bronz nahražen falešným stříbrem. Výška knihy je 24 cm.

Seznam verneovek vydaných u Vilímka
ve všech výše uvedených vazebných typech

1) Archipel v plamenech 24,
2) Bezejmenná rodina 24,
3) Cesta kolem světa za 80 dní
4) Černé Indie 24,
5) Děti kapitána Granta
6) Do Měsíce
7) Do středu Země 24,
8) Dobrodružná závěť 24,
9) Dobrodružství 3 Rusů a 3 Angličanů v Jižní Africe 24,
10) Dobrodružství kapitána Hatterasa 24,
11) Dobrodružství výpravy Barsacovy 24,
12) Drama v Livonsku 24,
13) Dva Robinsoni 24,
14) Dva roky prázdnin
15) Dvacet tisíc mil pod mořem
16) Honba za meteorem 24,
17) Hra o dědictví 24,
18) Hvězda jihu
19) Klaudius Bombarnak 24,
20) Ledová sfinga 24,
21) Lodivod dunajský 24,
22) Maják na konci světa 24,
23) Michal Strogov
24) Milionář na cestách 24,
25) Na kometě
26) Na vlnách Orinoka 24,
27) Nový hrabě Monte Christo
28) O život 24,
29) Ocelové město
30) Okeánem na kře ledové 24,
31) Pán světa 24,
32) Patnáctiletý kapitán 24,
33) Pět neděl v baloně
34) Plující město 24,
35) Plující ostrov
36) Sever proti Jihu 24,
37) Tajemný hrad v Karpatech
38) Tajemství pralesa
39) Tajemství Viléma Storitze 24,
40) Tajuplný ostrov 24,
41) Trampoty páně Thompsonovy 24,
42) Trosečníci lodi Jonathan 24,
43) Trosečník z Cynthie 24,
44) Tvrdohlavý Turek 24,
45) V pustinách australských 24,
46) Vynález zkázy 24,
47) Vzducholodí kolem světa 24,
48) Zatopená Sahara 24,
49) Zemí šelem
50) Země kožešin 24,
51) Zlatá sopka 24,
52) Zmatek nad zmatek 24